DSC_0216

Культовий фільм «Маска» запам‘ятався глядачам не тільки завдяки неперевершеній грі актора Джима Керрі та сюжетом, що захоплює з перших секунд, але й через дуже милого компаньона і друга головного героя, Стенлі Іпкіса — пса Майло. Сцена, коли він приміряє на себе чарівну маску, вважається одною з найсмішніших в історії кіно, та принесла небувалу славу породі собак джек-рассел-тер‘єр, до якої належить відомий пес з кінокартини «Маска».

На цю роль прослуховувалися багато кандидатів, але Макс — справжнє їм’я пухнастої зірки, що зіграла Майло — майже одразу її отримав. «Він був найкумеднішим та жвавим з усіх» — так його охарактеризував режисер фільму, який займався підбором акторів. А Джим Керрі дуже тепло відгукувався про свого хвостатого партнера, і казав, що Макс завжди «влучав у ціль», знаходився на своєму місці та робив на сцені те, що повинен був.


Характеристики, які надавали Максові його колеги, дуже співзвучні з характером будь-якого джек-рассела. Дана порода дійсно відрізняється своєю жвавістю та непосидючістю; кмітливим розумом і здатністю закохати в себе всіх навкруги.

Ці собаки були виведені як мисливці. Вважається, що серед пращурів перших джек-расселів є фокстер’єри, бордер коллі, сеттери та коргі-пемброк.
Їхнє основне завдання полягало не знайти та вбити здобич, а тільки налякати і змусити тікати зі схованки. Таку філософію вкладав у розведення породи її родоначальник — священник з Великобританії, Джек Рассел. Він вважав, що собака не повинен калічити чи вбивати жертву, і до прагнення підвищити агресивність породи ставився негативно. Але, все ж таки, подібні експерименти проводилися: вливалися крові собак буль типу, і відголоски цього досі прослідковуються в сучасних представниках джек-расселів.

Попри те, що джеки вже давно не використовуються в якості собаки для полювання, і здебільшого виконують функцію собаки-компаньона, їх минуле постійно дає про себе знати. Вони вважаються дещо впертими та занадто наполегливими, коли зайняті своєю роботою. Про таких кажуть «бачу ціль, не бачу перепон» — дуже корисна риса для того, щоб залізти до нори та зійтись у боротьбі з лисом чи борсуком, але у повсякденному житті та у недосвідченого господаря така поведінка може викликати деякі труднощі.


Багато людей, обравши джек-рассела у свої улюбленці, стикаються з тим, що їх ідеальне в усіх стосунках цуценя, подорослішавши, перетворюється на зовсім іншого пса. Ігнорує команди, тікає від господарів зацікавившись якимось запахом чи тваринкою і, навіть, може почати проявляти зооагресію, а ласощі та іграшки зовсім перестають його приваблювати.

Такі різкі зміни в поведінці обумовлені двома причинами:
Перша — скоріш за всього ваше цуценя увійшло у підлітковий вік. Цей етап життя однаково складний, як для самого собаки, так і для його власника, адже чотирилапий улюбленець починає поводитися і чинити, як дорослий собака, але ще не може повноцінно контролювати свої емоції.
А інша причина криється у тому, що джек-рассел-тер‘єр сам по собі дуже темпераментна порода собак. Як справжні мисливці, вони полюбляють свободу і ненавидять, коли їм заважають робити те, що в них виходить найкраще — винюхувати та шукати джерело запаху, а надалі ще і поганяти його по всьому майданчику. В такому стані повернути песика «з небес на землю» стає дуже складно, особливо, якщо не приділяти достатньої уваги навчанню правилам поведінки джек-рассел-тер‘єра.
Це активні, розумні пси, вони швидко вчаться. Якщо не надавати їм змогу реалізувати всю свою енергію в належній справі, джеки починають вигадувати її для себе самостійно і це рідко буває щось корисне.

В такій ситуації буде гарним рішенням звернутися до інструктора-кінолога, який не тільки допоможе навчити вашого собаку потрібним для спокійного життя у місті командам, але й підтримає і підкаже, що робити, коли ваш цуцик починає поводити себе так, ніби і не було тих годин і днів тренувань.

Завдяки своєму гострому розуму, любові до навчання усьому новому і невгамовній енергії, з джек-расселами можна займатися найрізноманітнішими речами. Починаючи від послуху — ЗКД, BH/VT, Собака-компаньон, закінчуючи більш неординарними видами спорту — аджіліті, танці з собаками, дог-фрізбі, канікрос, тощо.

Одним з найцікавіших варіантів з усього буде зайнятися зі своїм хвостатим компаньоном ноузворком. Природа нагородила джек-расселів неперевершеним нюхом, завдяки якому вони здатні відчути і вистежити свою здобич на великій відстані. Ноузворк — це вид діяльності, де ми вчимо шукати свого улюбленця потрібний нам запах, і джек-рассели показують себе з найкращої сторони.
В майбутньому, ця навичка може стати у пригоді, якщо ви зненацька загубили ключі від будинку чи будь-яку іншу свою і навіть чужу річ.

А інколи така здібність собак може допомагати рятувати життя. Напевно, зараз найвідоміший собака в Україні, пес породи джек-рассел-тер‘єр на ім’я Патрон.
Прославився песик тим, що прямо зараз допомагає піротехнікам виявляти вибухівки, залишені ворогом на території нашої країни. Його господар — Чернігівський рятувальник Михайло Ільєв, спочатку не планував робити Патрона собакою-детектором, але у віці 6 місяців став брати його з собою на роботу і потроху вчити розпізнавати вибухові речовини по запаху, а з початком російсько-української війни, у віці 2,5 роки, собаку залучили до повноцінної служби.

За даними ДСНС, на рахунку Патрона вже понад 200 вибухових пристроїв. А нещодавно, 8 травня 2022 року, він був нагороджений президентом України медаллю «За віддану службу».
Собака став справжнім талісманом ДСНС, національним героєм й символом боротьби з ворогом.
Своїм прикладом Патрон доводить, що джек-рассели безстрашні і самовіддані собаки, які гарно ладнають з людиною і можуть виконувати складну, але таку важливу роботу.


Через славу Патрона, джек-рассел-тер‘єрам пророчать новий вибух популярності. Ми ж хочемо застережити усіх, хто замислюється про собаку цієї породи, не робити свій вибір на основі тих образів, які склалися завдяки персонажам кіно, художньої літератури та героїчних історій. Пам‘ятайте, що вибір породи майбутнього улюбленця — це велика відповідальність і повинен будуватися виходячи з вашого способу життя і готовності приділяти собаці належну кількість часу та уваги, а не тому, що зараз так модно.
Джек-рассел не підійде людям, які постійно зайняті роботою, а своє дозвілля люблять проводити вдома. Це дуже позитивні, активні собаки, що вимагають постійного фізичного і розумового навантаження. І якщо ви розумієте, що не зможете надати цього своєму майбутньому домашньому улюбленцю, краще пошукати інший варіант.

А у разі, якщо ви твердо вирішили зупинитися на породі джек-рассел-тер‘єр, радимо, як тільки цуценя матиме змогу виходити на вулицю, звернутися до школи дресування для занять з кінологом, аби отримати всі необхідні навички, щоб виховати свого особистого пса-рятівника, який буде допомагати робити ваше життя якнайкращим.

Leave your comment