photo_2022-03-17_14-29-01

Собаки не розуміюсь наших слів, проте собаки як ніхто інший серед друзів наших менших розуміють наші почуття, досконало відчувають емоційний стан свого власника та своєї родини.

На жаль, ми не можемо словами сказати своїм песикам, що все буде добре, і заспокоїти їх обнадійливими новинами з передової від наших славних ЗСУ. Щоб допомогти собачкам впоратися з тривогою і страхом, які вони відчувають, перш за все ми маємо спробувати хоч трішечки заспокоїтися самі. Застосовуйте все, що є під рукою: заспокійливі препарати, дихальні вправи, розслаблюючу музику, медитацію, візуалізацію, будь що, що допоможе вам оговтатися та взяти себе в руки. Ваш психоемоційний стан передається напряму й хвостатому, адже ви його лідер, ви його надія, ви його всесвіт.

Основна маса людських заспокійливих рослинного походження допомагають і тваринам. Якщо песику зле настільки, що його реакції на звичні подразники, іграшки, їжу, погладжування, не допомагають, медикаментозне заспокоєння буде доречним.

Регулювання харчування може добре допомогти песику переключитися зі сприйняття оточення (орієнтувальний рефлекс), на більш нагальні потреби (базовий інстинкт виживання – їсти). Зважаючи на дефіцит кормів, поступово зменшуйте добову пайку, і займіться розвитком харчової мотивації. Усю вранішню та вечірню порцію згодовуйте з рук за виконання простих команд, трюків. Можна розучити кілька нових цікавих навичок в межах доступного вам простору.

Рекомендації щодо дресирування харчовим методом (згодовування усієї добової норми корму за роботу):
— уся добова норма корму видається тільки з рук за виконання команд, трюків
— починати слід з добре знайомих команд або трюків, які легко виконувати, поступово ускладнюючи завдання
— за кожне правильне виконання видаємо шматочок і супроводжуємо його маркером «Так» (звуковим сигналом, який означає, що поведінка песика правильна)
— протягом одного підходу слід робити паузи і просто відпускати собаку командою «Гуляй», щоб розрядитися, тривалість паузи регулюється з огляду на поведінку собаки (зазвичай собака сам повертається за новою порцією їжі)
— за одне заняття відпрацьовуйте 3-5 команд і трюків, щоб не «засмічувати мозок» собаці і встигнути досягнути маленького успіху і прогресу

Хваліть собаку за гарну роботу, і себе за те, що робите цю роботу для собаки, і для себе.

Обов’язково давайте собаці воду після такого годування, і залишайте її у доступі, якщо є можливість.

Які навички можна відпрацьовувати:
— Комплекс «Сидіти», «Лежати», «Стояти»
— Витримку на час: не відходячи від собаки, який сидить, лежить або стоїть, видаємо шматочки з невеличкими проміжками часу, поступово їх збільшуючи
— Витримку на відстань: фіксуємо собаку в положенні сидіти, лежати або стояти, відходимо на крок і повертаємося зі шматочком; приводом повертатися є уважний погляд песика на вас
— Підхід по команді «До мене!»: відпускаємо собаку гуляти (про всяк випадок на поводку), підзиваємо, даємо шматочок і одразу відпускаємо гуляти, і так по колу; або фіксуємо собаку, відходимо, кличемо, даємо шматочок і відпускаємо
— Вихідне положення сидячи поруч зліва або справа (як вам зручніше потім ходити з песиком у команді «Поряд») або сидячи навпроти вас (позиція після команди «До мене!»): видаємо шматочки за те, що собака знаходиться у заданому положенні і пильно дивиться вам у вічі, маркер «Так» подаємо з останнім шматочком і відпускаємо командою «Гуляй!»
— Повороти і оберти на місці у вихідному положенні поруч: завданням собаки буде залишатися поряд із вами навіть, коли ви робите кроки вперед, назад, вправо, вліво, оберт і таке інше
— Трюки будь-які: Дай лапу, Крутися, Поклон, все що тільки знає ваш песик

Ігри з собакою
Якщо ваш песик уміє і любить гратися з іграшками, пропонуємо такі варіанти ігор для сьогодення:

1. «Грай-Віддай».
Підносимо іграшку до носика собаки. Зі словом «Грай» іграшка «оживає» і починає тікати від собаки. Інстинкт здобичі спонукає собаку доганяти і вгризатися в «здобич». Хазяїн не відпускає іграшку, імітуючи борсання, перетягуючи з песиком іграшку.
Зі словом «Дай» хазяїн зупиняється, іграшка завмирає, і чекаємо, аж поки пес відпустить здобич. Щойно собака відпускає іграшку, знову звучить команда «Грай» як нагорода за те, що відпустив і зупинився у грі.

2. «Покажи» або «Дивись».
Іграшку кладемо перед песиком, але не дозволяємо взяти без команди. Дозвіл лунає лише тоді, коли собака уважно дивиться на іграшку. Спочатку це буде одна секундочка, потім дві-три і більше.

3. «Шукай іграшку».
Найулюбленішу іграшку можна ховати, і пропонувати собаці знайти. Для цього знадобиться розучити. Нагородою за знахідку може буди гра з іграшкою, або шматочок корму.

Якщо ваш песик ще не вміє гратися, але любить попоїсти, вам підійдуть такі ігри:
1. «В якій руці»
В одну руку беремо шматочок їжі, в іншій порожньо. Згинаємо кулачки, і пропонуємо песику обрати, в якій руці шматочок.

2. «Покажи» або «Дивись»
Аналогічні правила, як у варіанті з іграшкою, тільки уважно дивитися песик має на вашу долоню зі шматочком або на предмет, на якому лежить шматочок.

3. «Шукай шматочок»
Ховаємо шматочок їжі у пластикову баночку, маленьку, а в кришці робимо отвір. Даємо собаці понюхати баночку з кормом, і ховаємо її. Задача песика знайти і означити знахідку (сісти або лягти біля неї, показати носиком, принести в руки власнику).
Нагородою за знахідку є відкривання баночки, з якої видаємо шматочок.

Коли стрес паралізує
Буває так, що стрес у собаки переходить у стан паніки і афекту, або ж стає хронічним, перетворюючи звичайного собаку у дратівливо-агресивного або лякливого. Усі ці патології поведінки можуть призводити до сумних, ба й навіть трагічних наслідків. А отже, перш за все з таким собакою ми маємо подбати про безпеку, свою і собаки.

Перевірте надійність амуніції
— нашийник щільно застібнутий, щоб собака не міг раптом вислизнути і втекти
— повідець міцно тримаємо у руці, можна зафіксувати на талії ремінцем
— якщо є ознаки невиправданої агресії як реакції на стрес, вдягаємо намордник

Створіть умовне відчуття безпеки
— розмістіться так, щоб хоча б з двох боків пес був надійно захищений стінами, меблями, хоча ж би вашим тілом, щоб зі спини було на що опертися
— не намагайтеся прикривати собаці очі, ховати його голову, бо ж він теж хоче бачити що відбувається довкола
— присядьте, обійміть свого друга, щоб він відчув вашу підтримку, особливо в районі грудей, не за нашийник, розмовляйте заспокійливим голосом (це і вам допоможе впоратися з почуттями)

Навчіть собаку розслаблятися за будь-яких обставин
— почніть з команди «Лежати», яку будете подавати щойно помічаєте зміни в поведінці (якщо пес почитає бігати колами, збуджується, очі наливаються «недобрим» блиском), і просто будьте поруч, погладжуйте, запропонуйте смаколик. Так має тривати аж поки тіло собаки розслабиться, в ідеалі пес має покласти голову долу або на лапи.
— наступним кроком розучуємо команду, за якою собака має лягти на бік і покласти голову, наприклад «Спати». Розучуємо за допомогою корму, поступово зменшуючи кількість шматочків і збільшуючи тривалість пауз між їх видачою.
— оберіть якусь річ, ковдру, шарф, матрац, яка буде умовно позначати місце собаки, її власне приватне місце, де вона точно завжди в безпеці, і привчайте лягати на цю річ, щойно помічаєте ознаки наростання тривоги і паніки.

Пропозиція для українців на час війни
Якщо вам терміново потрібна інформаційна допомога щодо вашого улюбленця, ми консультуємо онлайн, телефоном або месенджерами. Контактний номер для зв’язку +380674808693

Тримаймося гуртом!
Віримо в ЗСУ!
Слава Україні!

Leave your comment