OKD

Після проходження програми навчання дресирувальників та дресирування службових собак за загальним курсом дресирування (ЗКД) проводиться перевірка (іспит) дресирувальників та випробування собак.

Перевіркою підготовленості дресирувальників визначається їхнє вміння керувати собаками, дресирувати їх по кожній навичці ЗКД окремо, керуючись відповідними нормативами. Залежно від їхніх знань та навичок, а також набраних балів дресирувальниками, підготовленість дресирувальників оцінюється таким чином:
“відмінно”, при отриманні не менше 90 балів;
«добре» – 80 балів;
«задовільно» – 60 балів.

Дресирування собак також оцінюється окремо за кожною навичкою. Для отримання диплома І ступеня з ЗКД собака має набрати не менше 90 балів; диплома ІІ ступеня – 80 балів; диплома ІІІ ступеня – 60 балів.

 

Загальні положення

За загальним курсом дресирування перевіряються такі навички:

– Рух собаки поруч із дресирувальником (перевіряється протягом усього випробування)

– Показ прикусу собаки та ставлення до намордника

– Посадка, укладання, стійка собаки (перевіряється в комплексі)

– Підхід до дресирувальника, повернення на місце (перевіряється в комплексі)

– Подання предмета (апортування)

– Ставлення до ласощів

– Припинення небажаних дій

– Подолання перешкод: легкоатлетичного бар’єру, глухого паркану або окопа, наскрізних сходів та буму (перевіряється в комплексі)

– Ставлення до пострілу

 

Витримка у собаки за навичками «Місце» та «Ставлення до намордника» – 30 секунд, за рештою 15 секунд. Відлік витримки проводиться з початку виконання собакою поданої їй команди.

Перевірка навичок на випробуваннях проводиться у будь-якій послідовності за винятком тих, що перевіряються одночасно або в комплексі. Навичка «Ставлення до корму» перевіряється до навички «Припинення небажаних дій».

 

Опис виконання навичок

Рух собаки поруч із дресирувальником.

Після здачі рапорту дресирувальник за командою судді здійснює повороти на місці (направо, ліворуч, кругом), потім під час руху від ділянки до ділянки суддя перевіряє роботу собаки під час зупинок, змін напряму та темпів руху.

Собака повинен йти спокійно, поруч із дресирувальником, біля його лівої ноги (плече собаки на рівні коліна дресирувальника). Під час зупинок вона повинна сідати біля лівої ноги дресирувальника, паралельно з ним, не завалюючись (без команди «Сидіти!»).

Команда дресирувальника собаці «Поруч!» подається на початку руху, при зміні темпу та напрямку, при поворотах у русі, на місці та при зупинці.

Навичка вважається невиконаною у разі відхилення собаки в будь-який бік більш ніж на 2 метри (поява просвіту між дресирувальником та собакою).

 

Показ прикусу собаки та ставлення до намордника.

За вказівкою судді дресирувальник із собакою:

– підходить до судді та зупиняється;

– показує прикус собаки, потім надягає їй намордник, подає команду «Гуляй!», а сам починає рух у будь-якому напрямку.

– підзиває собаку, знімає намордник (намордник може бути будь-якого зразка, крім петельного).

Собака повинен байдуже ставитися до намордника, не виявляти опору при його надяганні, не чинити опір при показі прикусу.

Невиконання навички «Показ прикусу» вважається неможливістю оглянути зуби собаки. Невиконання навички «Ставлення до намордника» є скидання намордника, або безперервні спроби його скинути, незважаючи на вплив дресирувальника, або неможливість надіти намордник на собаку.

 

Посадка, укладання, стійка.

Дресирувальник залишає собаку на місці в положенні сидячи, відходить від неї на 15 м і командами (голосом і жестом одночасно) змушує собаку приймати потрібне положення. Кожна навичка має бути виконана двічі з різних положень.

Собака повинен по першій команді прийняти необхідне положення і не змінювати його, не просуватися, залишаючись на місці до наступної команди (просуванням вважається переміщення собаки всіма чотирма лапами). При зміні собакою положення без команди дресирувальника він повинен повернути її у вихідне положення. Просування собаки понад 5 м на всіх прийомах вважається невиконанням навичок комплексу.

Повторні дії без необхідності, наприклад, команда, подана в момент виконання навички, знижує оцінку дресирувальнику, але на оцінці собаки не позначається за умови, якщо вони подаються не для фіксації собаки після прийняття необхідного положення.

 

Підхід до дресирувальника.

При необхідності підкликати собаку дресирувальник командою голосом «До мене!» і жестом кличе собаку до себе.

Собака по першій команді повинен швидко підбігти до дресирувальника і сісти біля його лівої ноги (обхід не обов’язковий).

Навичка вважається невиконаною, якщо собака не підійшла до дресирувальника протягом 15 секунд після першої поданої команди.

При підклику з вільного стану (після команди «Гуляй!») до команди «До мене!» дозволяється назвати кличку для привернення уваги собаки (оцінка при цьому не знижується, час підходу відраховується з моменту подачі клички).

 

Повернення на місце.

Дресирувальник командою «Лежати!» укладає собаку, кладе перед нею річ, подає команду «Місце!» і відходить від собаки вперед на 15 м. Потім за вказівкою судді:

– після витримки 30 с. командою голосом «До мене!» і жестом кличе собаку до себе;

– після витримки (10-15 сек) командою голосом “Місце!” і жестом посилає собаку на місце.

Собака по першій команді повинен швидко побігти до дресирувальника, а потім, також по першій команді, повернутися на місце і лягти в межах 1 м від залишеної речі. Дресирувальник, після витримки 30 сек., підходить до собаки та забирає річ; до цього моменту собака повинен перебувати в положенні лежачи.

Навичка вважається невиконаною у разі неповернення собаки на місце або укладання далі 2 м від залишеної речі.

 

Подача предмету.

Собака знаходиться біля лівої ноги дресирувальника. Дресирувальник показує собаці предмет (будь-який), подає команду «Сидіти!» і кидає предмет уперед не ближче ніж 10 м від себе. Після витримки дресирувальник одночасно командою «Апорт!» і жестом посилає собаку на предмет.

Собака повинен підбігти до покинутого предмета, взяти його в пащу, швидко підійти до дресирувальника і сісти перед дресирувальником. Після витримки за командою “Дай!” собака повинна віддати предмет у руки дресирувальнику. Потім після подачі дресирувальником команди «Поруч!» сісти біля його лівої ноги.

Якщо собака не підносить предмет дресирувальнику, кидає далі 1 м від дресирувальника або не віддає його, навичка вважається невиконаною

 

Ставлення до корму.

Навичка перевіряється на ділянці 3*4 м, де заздалегідь помічником розкадується кілька невеликих шматочків привабливого для собаки корму (м’ясо, ковбаса, печиво тощо). Кількість кинутих шматочків повинні знати суддя та дресирувальник.

Дресирувальник із собакою без повідця за вказівкою судді підходить до ділянки, де розкиданий корм, зупиняється за 2 м від ділянки, потім командою «Гуляй!» і жестом посилає собаку на цю ділянку. Дресирувальник рухається у напрямку корму разом із собакою.

Після проходу по дільниці з ласощами, за вказівкою судді, дресирувальник командою «До мене!» підзиває собаку до себе і бере її на повідець. Потім корм (ласощі) підкидається із рук сторонньої людини (члена суддівської бригади). Забороняється кидати корм у пащу собаки. При перевірці цієї навички повідець має бути провислим.

Собака повинен не чіпати корм, що лежить на землі або підкинутий сторонніми, а також не проявляти пасивно-оборонну реакцію.

Невиконанням досвіду вважається взяття корму в пащу.

 

Припинення небажаних дій.

Ця навичка перевіряється (після попереднього узгодження з дресирувальником) одним із наступних способів:

– забороною собаці взяти корм із рук дресирувальника;

– забороною брати якийсь предмет.

При першому способі дресирувальник, посадивши собаку поруч із собою, правою рукою на відкритій долоні дає їй кілька разів по одному шматочку ласощів. За вказівкою судді під час дачі одного з чергових шматочків дресирувальник подає команду «Фу!».

Після виконання собакою забороняючої команди дресирувальник прибирає ласощі.

При другому способі дресирувальник посилає собаку по кинутий предмет. За вказівкою судді подає команду “Фу!”. Після виконання собакою цієї команди дресирувальник підходить до предмета та прибирає його.

Собака за першою командою “Фу!” повинна швидко припинити вчинені нею дії. Якщо собака взяла ласощі (предмет), то він повинен викинути його з пащі за поданою командою «Фу!». Продовження собакою розпочатих дій після двох команд, що забороняють її дії, вважається невиконанням навички.

У разі неможливості перевірити собаку тим способом, який вибрав дресирувальник, суддя має використати інший спосіб.

 

Подолання перешкод.

Випробування собак з подолання перешкод можуть проводитись у будь-якій послідовності, але єдиною для всієї групи дресирувальників із собаками.

Дресирувальник, за вказівкою судді, підходить до перешкоди, командою голосом та жестом посилає собаку на перешкоду. Посадка собаки перед перешкодою не є обов’язковою. Сам дресирувальник після подолання собакою перешкоди обходить його з правого боку, кличе собаку до себе і разом з нею продовжує рух до наступної перешкоди.

Надавати собаці будь-яку механічну допомогу при подоланні перешкод не дозволяється. Собака має подолати перешкоди по першій команді. У разі невдалого подолання перешкоди собаці дозволяється дві повторні спроби.

Легкоатлетичний бар’єр собака повинен подолати не торкаючись його.

Дресирувальник перетинає лінію легкоатлетичного бар’єру, глухого паркану та окопа лише після приземлення собаки.

На бум собака входить трапом, швидко проходить ним і сходить трапом з іншого боку. Дресирувальник йде за собакою або поряд з нею вздовж буму.

Сходами собака піднімається з одного боку і без затримки сходить по іншому. Дресирувальник йде за собакою вздовж сходів і продовжує рух із собакою до наступної перешкоди.

Комплекс вважається невиконаним у разі недолання однієї з перешкод. А також подолання будь-якої перешкоди з механічною допомогою дресирувальника або стрибок собаки в отвір між помостами.

Примітки: собаки порід кавказька, середньоазіатська та південноруська вівчарка, московська сторожова замість глухого паркану можуть долати «окоп» стрибком, не торкаючись землі в отворі між помостами.

 

Ставлення до пострілу.

Ставлення собаки до пострілу перевіряється під час виконання будь-якої навички загального курсу дресирування, окрім руху поруч із дресирувальником і подачі предмета.

Навичка, при виконанні якої перевіряється ставлення собаки до пострілу, встановлюється суддівською бригадою і поширюється на всіх собак випробування. Перевірка навички проводиться під час або відразу після виконання собакою даної навички.

Постріл провадиться за вказівкою старшого судді зі стартового пістолета на відстані 15 м від собаки, непомітно для неї.

Якщо собака після пострілу припиняє виконання навички, повторна команда на продовження його виконання подається дресирувальником за вказівкою судді.

Явний страх собакою пострілу, відхід її від дресирувальника або припинення виконання навички, відмова від роботи вважається невиконанням навички.

 

Навичка Найвища оцінка Оцінка роботи собаки
Диплом Iступеня Диплом IIступеня Диплом IIIступеня
1 Рух поруч із дресирувальником 10 9 8 6
2 Показ зубної системи, ставлення до намордника 10 9 8 6
3 Посадка, укладання, стійка собаки 10 9 8 6
4 Підхід до дресирувальника 10 9 8 6
5 Повернення на місце 10 9 8 6
6 Подача предмету 10 9 8 6
7 Ставлення до корму 10 9 8 6
8 Припинення небажаних дій 10 9 8 6
9 Ставлення до пострілу 10 9 8 6
10 Подолення перешкол 10 9 8 6
Вього 100 90 80 60

 

Leave your comment