IMG_7328

Сучасний світ забезпечує людину всім необхідним для щасливого життя. Ми маємо можливість добувати собі їжу походом до супермаркету. Безпекe та спілкування дає нам життя в цивілізованому суспільстві. Здавалося б, усі базові потреби вирішені, але чомусь люди з покоління до покоління продовжують заводити у своїх будинках собак, і не лише декоративних «на диван», а й мисливських, і службових, і метисів усіх мастей. Навіщо ж ми заводимо собак?

Фраза «собака — друг людини» для не собачника часто означає, що функціональні обов’язки собаки корисні людині, так само як функціонал пральної машини або гірських лиж. Ну чи хоча б ми чули про собак-рятувальників і собак-терапевтів, і ще про малінуа, що знайшла лігво терориста Усами бін Ладена.

Люди, які вперше зіткнулися з собакою у звичайному житті у дорослому віці, часто спантеличені тим, які згубні сліди залишає за собою собака в будинку — шерсть, слини, сліди кігтів та зубів, брудний одяг, брудні меблі та стіни, брудні руки після ігор. Ще більше подиву викликає вартість утримання тварини в місті: корм, щеплення, іграшки, одяг, нашийники, повідки, салон краси та готель для собак на час від’їзду, заняття дресируванням з кінологом. Все це коштує грошей і не малих. Друзі-собачники часто-густо поспішають додому після роботи, бо там їх чекає собака, з яким треба гуляти в будь-яку погоду, або годувати, бо щеня їсть чотири рази на день. Навіщо все це?

Це все хімія та еволюція.

Собака супроводжує людство вже багато тисяч років. Разом охороняли своє житло, разом добували їжу на полюванні, вистежували здобич, покладаючись один на одного, довіряючи своє життя одне одному. Такі тісні узи не можуть зникнути, це генетична пам’ять предків і людей, і собак. Всесвітньо відомий етолог Конрад Лоуренц називає ці відносини «багатовіковою угодою», укладеною абсолютно добровільно та взаємовигідно для обох сторін.

Мало хто замислюється про це, але факт полягає в тому, що собака – єдина істота на Землі, яка живе паралельно у двох світах!

У світі собак діють свої закони та правила, ритуали і навіть своя мова. Досвід поколінь передається генетично, зберігаючи та примножуючи знання собак про навколишній світ. Спостереження за собаками-паріями показують, що у зграї діє своя ієрархія, є ватажок і старша сука, що управляють зграєю, завдання кожного члена сім’ї розподілені. Це справжні сімейні узи та різнобічні відносини між членами собачої родини.

У світі людей собаки здаються не такі вже й помітні, але повірте, вони за нами спостерігають, вивчають, і здатні за єдиним рухом брів зрозуміти ваш настрій, зчитати хід думок і навіть передбачати подальші дії. Звучить неймовірно, але знаючи цю особливість своїх вихованців, деякі спортсмени навіть тренуються спеціально в темних окулярах, щоб собака не міг завчасно зрозуміти, яка команда прозвучить наступною.

Багато хто знає стару хитрість як відігнати зграю диких собак — вдати, що піднімаєте щось із землі. Зазвичай зграя миттєво тікає хто куди від цієї дії. Це не означає, що кожен собака в цій зграї мав гіркий досвід з каменем, що летить у неї. Це свідчить про те, що навіть бездомні собаки чудово вивчили звички людини, а відповідна реакція взагалі передається спадково.

Ще одним незаперечним підтвердженням того, що собака – частина людського світу, є вибір ватажка. Домашній собака вибирає собі ватажка серед членів сім’ї людини. Навіть якщо в будинку є інші собаки, ватажком стає людина. І не в підпорядкуванні чи служінні собаки людині. Протягом усього кількох днів у будинку стає зрозуміло кого собака вибрала своїм ватажком та напарником. Це справжня дружба двох істот із різних світів – людини та собаки.

Терапевт у кожен дім.

Каністерія, полегшення стану пацієнта завдяки контакту з собакою, вже широко відома і застосовується у багатьох країнах. Для сертифікації собаки на звання терапевта необхідне як спеціальне навчання, так і природна схильність тварини. Собака-терапевт повинен бути спокійним, поступливим, легко йти на контакт зі сторонніми, щиро любити тактильну взаємодію. Далеко не кожен собака здатний на таке.

З іншого боку, кожен собака у своєму будинку та для своєї родини стає таким терапевтом. Медичні дослідження впливу собаки на людину показують, що навіть на рівні хімії нам потрібні собаки як ліки від багатьох проблем. Так, спілкування з собакою, навіть банальне погладжування, піднімає рівень окситоцину, і як наслідок знижує рівень кортизолу, гормону стресу. Доведений факт, що маленькі діти, які живуть у сім’ї із собакою, відчувають менше стресу та тривоги. Такі дорослі більш розвинені психічно та емоційно, відчувають менше проблем у соціумі, і загалом щасливіші.

Ми відповідальні за тих, кого приручили.

Якщо ви задумалися про те, щоб завести собаку, перевірте, чи готові Ви присвятити найближчі 10-15 років цим стосункам.

Чи є у Вашому щоденному графіку принаймні три години вільного часу, який можна буде приділити собаці?
Чи є у Вашому бюджеті хоча б три тисячі гривень вільних грошей, які можна витратити на собаку?
Чи є у Вас запас енергії та сил, які можна подарувати собаці?

Якщо тричі ви сказали «так» у відповідь на питання вище, тоді Вам дійсно настав час вирішувати завести собаку.

У наступних нотатках читайте як вибрати стать, вік, породу майбутнього вихованця і як приготуватися до появи нового члена сім’ї.

Leave your comment